Karpacki Festiwal Wędrowca to wyjątkowa okazja na to, aby nie tylko przyjemnie spędzić czas, ale też zapoznać się z fascynującą kulturą pogranicza. Wydarzenie to, organizowane przez Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska na początku lipca, zgromadziło w Sanoku nie tylko przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i krajów partnerskich, ale również liczną grupę mieszkańców i turystów.
Oficjalne spotkanie partnerów z Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii odbyło się na sanockim Zamku Królewskim i było okazją do podsumowania wieloletniej współpracy. Zgromadzeni gośćie spędzili czas w niezwykle przyjemnej atmosferze, nie zabrakło też wspomnień. Spotkanie w licznym gronie było też doskonałą okazją do wręczenia nagrody w konkursie na „Polsko-słowackie wydarzenie roku 2017”, którego laureatem została „Aleja Tańca” organizowana przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
Część artystyczno-edukacyjna Festiwalu miała miejsce drugiego dnia: Organizatorzy postawili przede wszystkim na zróżnicowany program, który odpowiadał wymaganiom zarówno starszych, jak i młodszych uczestników wydarzenia. Zostały zorganizowane trzy strefy, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W „Strefie Edukacyjnej” odbywały się przede wszystkim warsztaty i spotkania z blogerami podróżniczymi, którzy w pasjonujący sposób opowiadali o swoich przygodach i udzielali turystycznych porad. Tutaj także można było zapoznać się z flagowym projektem Stowarzyszenia „Wędrowanie bez plecaka”, który zachęca do pieszego poznawania walorów pogranicza polsko-słowackiego. Miłą niespodzianką dla gości była możliwość wzięcia udziału w grach i zabawach z nagrodami. Największą popularnością wśród najmłodszych cieszyła się „Strefa Dziecka”, z zawodami sportowymi i animacjami, a także specjalnym miejscem dla doktora Misia, który udzielał porad na temat podstawowej pierwszej pomocy. Sporym zainteresowaniem cieszyła się też „Strefa Kultury”, która proponowała liczne występy zespołów karpackich, warsztaty rękodzielnicze i stoiska z produktami regionalnymi.
Premierę miał także quest „Sanok Beksińskich” – atrakcyjny sposób zwiedzania poprzez rozwiązywanie zagadek – nie tylko dzieci miały przy tym sporo zabawy! Poznawanie miasta z przewodnikiem w osobie Zdzisława Beksińskiego, to czysta przyjemność, o czym przekonali się uczestnicy questu – poszukiwacze skarbu.
Karpacki Festiwal Wędrowca zakończył się sukcesem, mamy nadzieję, że wszyscy zaproszeni goście i odwiedzający nas turyści mają takie samo wrażenie i na długo zapamiętają wspólnie spędzony czas.