Urlop, podróż, wakacje, wyjazd na weekend, biwak, pensjonat, hotel… kto spróbuje znaleźć jedno słowo idealnie pasujące do tych określeń? Jako pierwsze na myśl przychodzi nam słowo „bagaż” – ewentualnie też walizka czy plecak, w zależności od tego, w jakim miejscu przyjdzie nam przebywać. Żaden wyjazd nie może przecież odbyć się bez spakowania najpotrzebniejszych (a niekiedy także i mniej potrzebnych) rzeczy. Ubrania, obuwie na zmianę, kosmetyki, aparat fotograficzny, przewodniki i mapy, zdarza się także śpiwór i karimata. A gdyby tak część z tych rzeczy zostawić w miejscu noclegu, ruszyć na szlak z jedynie najpotrzebniejszym ekwipunkiem, dojść do kolejnego punktu, w którym nasz duży bagaż będzie już czekał? Brzmi idealnie! Na wędrówkę wyruszamy jedynie z małym plecakiem, a podróżny dobytek przyjeżdża samochodem do kolejnego miejsca naszej wędrówki.
Takie udogodnienia zakłada projekt „Wędrowanie bez plecaka”, stworzony z myślą o turystach aktywnych, którzy chcą zwiedzić jak najwięcej, ale niekoniecznie mają ochotę na to, aby ciężkie plecaki nosić ze sobą. Projekt przewiduje bowiem współpracę kilku (6 do 8) obiektów hotelarskich, które zostaną połączone w szlak w formie pętli. Szlak ten przebiegać będzie przez miejsca najbardziej atrakcyjne kulturowo i przyrodniczo na polsko-słowackim pograniczu. Dzięki temu turysta, rozpoczynający wędrówkę w jednym miejscu, będzie mógł swobodnie pokonywać kolejne etapy bez zbędnego obciążenia, chłonąć uroki i atmosferę odwiedzanych miejsc i zakończyć wycieczkę w miejscu startu. Wszystkie bagaże znajdować się będą w tym czasie pod opieką właścicieli poszczególnych obiektów, których to zadaniem będzie przewiezienie sprzętu do miejsca naszego kolejnego noclegu.
Aby realizacja projektu przebiegała sprawnie i bezproblemowo oraz, przede wszystkim, żeby turyści mogli czuć się komfortowo, przeprowadzone zostaną szkolenia dla osób i instytucji zaangażowanych w działalność na rzecz rozwoju turystyki, w celu dostosowania oferty i obsługi swoich obiektów do standardów turystyki pieszej. Zaś turyści, którzy korzystają z nowoczesnych technologii będą mogli przetestować naszą aplikację na smartfony zawierającą najlepsze i najpiękniejsze szlaki piesze na pograniczu. Aplikacja ta będzie inna od wszystkich z kilku względów. Przede wszystkim, oprócz szlaków zawierać będzie także miejsca warte odwiedzenia, podpowie, gdzie smacznie zjeść oraz np. na który szlak ruszyć, gdy wędrówkę planujemy z małym dzieckiem lub osobą starszą. Także i promocja przedsięwzięcia będzie przebiegać wieloetapowo: zostaną wydane drukowane materiały promocyjne, np. przewodniki z mapami. Zaznaczymy też swój udział na największych targach turystycznych w Europie, przeprowadzimy szereg działań outdoorowych – imprezy promujące turystykę pieszą, study tours dla blogerów turystycznych oraz zaangażujemy się medialnie: pokazując ideę projektu w telewizji oraz kanałach internetowych.
Celem projektu „Wędrowanie bez plecaka” jest przede wszystkim zwrócenie uwagi turystów oraz mediów na walory przyrodnicze i kulturowe pogranicza polsko-słowackiego. Na tych terenach znajduje się mnóstwo atrakcji, wciąż jeszcze nie docenianych i często pomijanych w przewodnikach. Prowadzona na szeroką skalę, poprzez niniejszy projekt, promocja tego regionu, ma w założeniu zmianę takiego stanu rzeczy i utrwalenie w świadomości turystów jeszcze jednej, niezwykle atrakcyjnej destynacji turystycznej.