Niespiesznym krokiem spacerujemy po Szczawnicy, uzdrowiskowym miasteczku, w którym na każdym kroku czuć ducha gór. To tutaj leniwie płynie rzeka Grajcarka, której szum wprawić może turystów w beztroski nastrój. Będąc w okolicy warto też skosztować wód mineralnych, z których Szczawnica słynie na cały kraj – Stefan, Szymon czy Józefina? Wybór należy do Was – każda z nich ma niemalże magiczne właściwości.
W Szczawnicy przecina się także wiele szlaków turystycznych – możemy stąd powędrować na Trzy Korony i Sokolicę, przespacerować się do słowackiego Czerwonego Klasztoru czy też przez Przechybę dojść do Rytra. Właśnie ten szlak dziś Wam proponujemy.
Najlepiej będzie, jeśli na wycieczkę przeznaczymy cały dzień, szlak ten ma bowiem około 20 km długości i zazwyczaj jego przejście zajmuje siedem godzin, można go zatem zakwalifikować jako trudny – nie wszystkie jego odcinki mogą być łatwe do przejścia dla dzieci bądź seniorów.
Wędrówkę możemy rozpocząć przy starym cmentarzu, u zbiegu ulic Głównej i Zdrojowej i stamtąd, cały czas niebieskim szlakiem, kierujemy się na północny-zachód. Już po około 40 minutach marszu naszym oczom ukaże się wodospad Zaskalnik – ma on około pięciu metrów wysokości, a po obfitych opadach deszczu może być naprawdę spektakularny! Idąc dalej dochodzimy do schroniska na Przechybie, gdzie możemy nieco odpocząć i nabrać sił do dalszej wędrówki. Schronisko to znajduje się mniej więcej w połowie szlaku, a więc w idealnym miejscu – roztacza się stąd również cudowny widok na Pieniny. Schodząc już z Przechyby i mając za sobą najtrudniejszy, ciągle wznoszący się fragment szlaku, kierujemy się do celu. Trasa poprowadzi nas także obok pomnika przyrody Wietrzne Dziury, zwanym też potocznie Diablim Garnkiem - powstał on w wyniku osunięcia się olbrzymich skał. W największym z zapadlisk znajduje się jaskinia Wietrzna Dziura.
Wędrówkę zakończymy w Rytrze, nie mniej atrakcyjnej miejscowości od Szczawnicy. Tutaj zdecydowanie warto poświęcić chwilkę i wykrzesać resztki sił, aby odwiedzić ruiny zamku. To właśnie od niego pochodzi nazwa – w języku niemieckim Ritter oznacza rycerza. Usytuowany jest on na Górze Zamkowej, wznoszącej się nad Popradem. W ostatnich latach zamek poddany został rekonstrukcji. Zimą w Rytrze można także skorzystać z uroków białego szaleństwa – działa tutaj bowiem ośrodek narciarsko-rekreacyjny.
Mamy nadzieję, że wystarczająco zachęciliśmy Was do odwiedzin Szczawnicy i przespacerowania się tym malowniczym szlakiem z wieloma atrakcjami po drodze. Poznawajmy nasze niezwykłe zakątki i razem z marką Carpathia ruszajmy na szlaki!