Turystyka już od wielu lat nie jest taką, jaką znali jeszcze nasi dziadkowie. W dobie nowoczesnych rozwiązań i niestandardowych działań promocyjnych coraz więcej krajów, miast, a także regionów decyduje się na przystąpienie do projektów promujących ich obszar. Zazwyczaj kilka regionów lub miast łączy się w jedną markę, aby wspólnie promować swoje dziedzictwo. Geografia, przyroda i historia rządziły się swoimi prawami, granice współczesnych państw niekoniecznie stanowią zatem granice obszarów o podobnym charakterze. Tak jest w przypadku marki Carpathia, która skupia regiony aż pięciu krajów: Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii. To właśnie przez tereny tych państw przebiegają Karpaty – góry wciąż mało znane, ale posiadające ogromny potencjał turystyczny. O alpejskich kurortach słyszał niemalże każdy: Chamonix, Davos, Garmisch-Partenkirchen (znane przede wszystkim za sprawą zawodów w skokach narciarskich), Mont Blanc, czy też Valais. Dlaczego więc nie postawić na promocję Karpat wśród turystów i nie zachęcić ich do odwiedzin? Właśnie na bazie doświadczenia twórców marki kantonu Valais oparta została koncepcja promocji i rozwoju marki Carpathia, w której tworzeniu uczestniczył m.in. Instytut Turystyki w Sierre.
Karpaty to przede wszystkim różnorodność – zarówno przyrodnicza, jak i kulturowa. W parze ze zróżnicowaniem kulturowym idą tradycje, wierzenia, religie, ale też kulinaria. Wszystkie te aspekty łączy w sobie marka Carpathia, która stara się przedstawić to, co do tej pory nieznane. Turyści podróżujący w te rejony mają okazję znaleźć się w nieco innym świecie, celem marki jest przybliżenie istoty wolności – przede wszystkim ludzkiej, wewnętrznej wolności. Decydując się na wędrówkę po Karpatach powinniśmy potrafić zbliżyć się do swojego własnego „ja”, ukrytego głęboko w codziennej gonitwie, pracy, obowiązkach. Poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania może być łatwiejsze tutaj, na nieprzetartych szlakach, u źródeł naszego istnienia.
Niezaprzeczalnym walorem Karpat jest ich mistyczna przestrzeń. Coraz więcej spotkać można turystów, którzy czują się przytłoczeni nowoczesnością, „szklanymi domami”, technologią i wszędzie dostrzegalnym bogactwem popularnych turystycznych regionów. Dlatego też patrzą w inną stronę, w stronę bardziej spokojną, stonowaną, pierwotną – kierują swój wzrok na Karpaty. Taka jest właśnie misja marki Carpathia: zwiększenie świadomości turystów, przy jednoczesnym zachowaniu specyfiki regionu. Cztery filary marki: pokora wobec natury, wielokulturowość, autentyczność oraz doznanie przestrzeni skupiają uwagę na tym, co najważniejsze w promowaniu karpackiej turystyki.