Ruszamy w drogę, pakujemy plecak, zabieramy ciepłe ubrania, prowiant, termos z gorącą herbatą, przewodnik i mapę... no właśnie – przewodnik i mapa. A gdyby tak znalazły się one w telefonie? Zaoszczędzamy miejsce, nie nosimy grubej i ciężkiej książki, wszystko mamy pod ręką. Wystarczy naładowana bateria i ruszamy na szlak! Nie jest nawet potrzebny dostęp do internetu, z którym w górach może być niekiedy problem – treści pobieramy będąc w domu, krótka chwila i wszystkie ważne dane lądują w pamięci urządzenia. O niczym więcej nie musimy pamiętać – praktyczne rozwiązanie podane w atrakcyjnej formie.
Właśnie z zamysłem uatrakcyjnienia wędrówki przez karpackie szlaki, w ramach projektu „Wędrowanie bez plecaka”, powstała aplikacja mobilna o takiej samej nazwie – jest to nowoczesne i łatwe w obsłudze narzędzie stworzone przede wszystkim z myślą o turystach pieszych: prezentuje dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe tego obszaru oraz zawiera bazę ciekawych miejsc i szlaków. Ukazywanie piękna natury karpackich okolic wpisuje się także w działania marki Carpathia, której założeniem jest dbałość o zachowanie pierwotnego charakteru tych terenów i podniesienie ich rangi turystycznej.
Cały projekt „Wędrowanie bez plecaka” zakłada przemierzanie karpackich szlaków bez zbędnego obciążenia, czyli właśnie – bez plecaka. Realizacja idei wspierana jest przez współpracę kilku obiektów hotelarskich, położonych przy szlakach tworzących pętlę. Turyści wyruszając z pierwszego obiektu zostawiają w nim swoje bagaże i samochód, a właściciel przewozi ekwipunek lub nawet odstawia samochód do kolejnego punktu noclegu. Dzięki takiemu wsparciu turysta może w pełni cieszyć się pięknem otaczającej go przyrody i poznawać okoliczne zabytki, bez zmęczenia i myślenia o bagażu – im mniej rzeczy, tym przyjemniejsze staje się wędrowanie. W realizację tego celu idealnie wpisuje się zatem pomysł stworzenia mobilnego przewodnika – telefon bowiem zawsze mamy przy sobie. Aplikacja „Wędrowanie bez plecaka” jest w dodatku kompleksowa i daje turyście wiele możliwości. Oprócz wspomnianej bazy obiektów i szlaków znajdują się tu także telefony alarmowe do polskich i słowackich służb ratunkowych, które w momentach zagrożenia mogą okazać się bardzo pomocne.
Piesze wędrowanie przez karpackie góry i doliny zapewnia mnóstwo wrażeń i daje możliwość dokładnego zapoznania się z tymi terenami. Teraz staje się jeszcze łatwiejsze i dostępne dla każdego. Dodatkowo, mając w kieszeni mobilny przewodnik, mamy niebanalną pomoc – Karpaty w pigułce.
Bezpłatna aplikacja jest dostępna do pobrania w Google Play, App Store oraz Windows Store.