Magię i naukowe dziwy w Foluszu znajdę czyli Magurski Park Narodowy i jego osobliwości witają dziś gości

Dziś powrócić nam przychodzi na karpackie ścieżki - czas na beskidzkie trasy i Beskid Niski.   A że dziś Dzień  jest Parków Narodowych uwzględniamy je w naszych planach weekendowych. Czas na Magurski Park Narodowy i okoliczne atrakcje, nie przeciągając więc, zacznę.

Pora zanurzyć się  w magię, więc się nie dziwimy - start Diabli Kamień i tutejsze dziwy.  W miejscu,  gdzie pojazdy same toczą się pod górę, a rowerzyści z góry pedałują z trudem. Niektórzy dostrzegają tu zakłócenia magnetyczne Ziemi, inni zaś tłumaczą to mocami ciemnymi. W końcu Diabli Kamień nie wziął się tu bez przyczyny, więc pokonując  sceptycyzm sprawdźcie te dziwy. Według podania diabły rozzuchwalone najsilniejszego spośród siebie wybrały, by zniszczył nowy kościół zrzucając w niego skałę. Cóż tu mądry szewc  się w opowieści pojawia i niszczy straszne diabelskie knowania.  Zaś na Kamieniu, jak mówią niektórzy, dziś nam przyjdzie dostrzec diabelskie pazury.

Piękno natury i parku  osobliwości, architektoniczne perełki i historyczne pozostałości.  Najpierw cerkwie łemkowskie  czas nam  zobaczyć (Bartne, Chyrowa, Olchowiec, Świątkowa. I Krempna i Kotań, Kwiatoń i Skwirtne, i w Polanie na polanie cerkiew i z pielgrzymką do Pielgrzymki). Potem chwila zadumy i ślady wojennego działania na licznych, ukrytych wśród łąk i lasów  cmentarzach (Rotunda i Grab, i Wola Cieklińska, stare krzyże i słowa zatarte) -  miejsca pamięci od zapomnienia ratowane, jako dowód naszych losów i znak przemijania.

Potem Nowy Żmigród -  tak to miasto Żmija, co w herbie zieje ogniem  bardzo nas zadziwia. Karpacki klimat i atmosfera, piękny rynek i zabudowania, pod którymi znajdowała siękiedyś smocza pieczara. Dziś smok już zabity przez Żyrosława, lecz legenda o bestii na wieki została.

Cóż jeszcze Wam polecić na tym szlaku trzeba -  Magurski Wodospad i Rezerwat Kornuty, i stopy zamoczyć w wodach Klimówki. Popływać trochę, wygrzać się słońcem  i potem ruszyć w karpackie gąszcze.

Czas uraczyć nasze oczy  i uszy i potem na kolejne wojaże wyruszyć. Gorąco was zapraszamy i sami się chętnie wybieramy.

A na zachętę i po więcej zdjęć ze szlaku zapraszamy na Facebooka dziewczyno i chłopaku.

https://www.facebook.com/VisitCarpathia/posts/2395645244013448

 

Foto: By Jakub Syrek - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40640546