W poszukiwaniu prawdziwej miłości w świetle lampy naftowej

Dziś Walentynki, a więc rozpoczynamy naszą wędrówkę po karpackich szlakach w cieniu prawdziwej miłości. Dla zakochanych (i nie tylko) czas na romantyczne chwile i wycieczkę w Beskid Gorlicki, a dokładnie do Pałacu w Siarach i poznanie tutejszej historii miłosnej, pełnej determinacji, wytrwałości, trochę dumy i uprzedzenia.

A zaczęło się od gorączki naftowej i marzeń o fortunie. Władysław Długosz - syn powiatowego sędziego w Krakowie w poszukiwaniu szczęścia przyjeżdża do Siar i tu poznaje Kamilę Dębowską, córkę właściciela majątku. Młodzi zakochują się w sobie, ale miłość niestety nie idzie w parze z kapitałem, więc Władysław nie zostaje uznany za idealnego kandydata na męża. Zdeterminowany rozpoczyna walkę o zdobycie takiego majątku, który pozwoli mu na przekonanie przyszłego teścia. Inwestuje, ryzykuje , oczywiście z różnym skutkiem, ale w końcu zdobywa upragniony majątek. Jednocześnie wykupuje potajemnie weksle coraz bardziej zadłużonego niedoszłego teścia. Gdy Dembowski zbankrutował Długosz zdobył cały majątek i rękę Kamili. Ja mawiają miejscowi warunkiem Władysława było, by to przyszły teść poprosił go, aby ożenił się z jego córką.  Pałac zaś stał się prezentem dla ukochanej. Kamila zmarła 1969 roku, ale miejscowi ludzie do dzisiaj mówią o ich wielkiej miłości.

Przy okazji zapraszamy do pobliskich Gorlic. Spacerując ulicami miasta, które Władysław i Kamila zapewne niejednokrotnie przemierzali, odwiedzamy tutejsze zabytki i zanurzamy się w atmosferę karpackich miasteczek. Poznajemy historię miasta i jego tradycje naftowe w Skansenie Przemysłu Naftowego „MAGDALENA”, a także oglądamy pierwszą na świecie uliczną lampę naftową, Ślady walk jakie miały tu miejsce podczas I wojny światowej do dziś znajdziemy czy to na okolicznych cmentarzach, w rekonstrukcjach historycznych czy w licznych przekazach stanowiąc gratkę dla prawdziwych pasjonatów historii. 

Gorąco zapraszamy. Marka CARPATHIA poleca. Więcej zdjęć na :https://www.facebook.com/VisitCarpathia/posts/2330123210565652

Do Siar i Gorlic wiedzie szlak http://wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com/trasa/79
Więcej o Siarach przeczytacie na :
https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/polska-zamki-palace/2249-palac-w-siarach?fbclid=IwAR0vLKjT6_XAnLp7qIgPhxnAZhSuzD1Yf0sI2X9yiaPfimJMq9dsgVTgmWU
https://domnawzgorzu24.pl/atrakcje-regionu/30-powodow/

 

Zdjęcie: By Zanfra - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35455302