Przeklęte Skamieniałe Miasto i diabelskie sztuczki

Weekend tuż tuż. Tradycyjnie ruszamy przez karpackie szlaki, ale tym razem na północ. Dziś wprawdzie nadal Pogórza, ale tym razem zupełnie inne atrakcje. Na naszej trasie Pogórze Ciężkowickie i Rożnowskie, a przede wszystkim „Skamieniałe Miasto” czyli położony w pobliżu Ciężkowic rezerwat przyrody.


Rozrzucone w lesie skały piaskowca o fantastycznych kształtach, według legendy nie są przypadkowe - to domy miasta, które zostało zamienione w kamień, jako kara za występne życie jego mieszkańców. Nazwy skał nawiązują do ich kształtów, tak wiec mamy Czarownicę naszą ulubioną), Ratusz, Warownię Dolną i Górną, Skałkę z krzyżem, Borsuka, Orła, a nawet Piekiełko ( obecnie Grunwald dla uczczenia 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem i walczących w niej 6 mieszkańców Ciężkowic). Z powstaniem każdej niemal związana jest jakaś legenda: a to o czarownicy zamienionej w kamień za złorzeczenie księdzu, o otwierającej się raz w roku szczelinie wiodącej do groty ze skarbami, o pustelniku, który jako jedyny zbiegł z miasta nim skamieniało, czy to o proboszczu, który przegrał w karty z diabłem i pieniądze i kościół, a ten zamienił kościół z parafianami i plebanem w kamień – ostał się tylko krzyż wystający na skale, i wiele innych legend. Wędrując szlakiem dochodzimy do Wodospadu w Wąwozie Ciężkowickim zwanym również Wąwozem Czarownic - wiadomo dlaczego (czarownice i ich sabaty).


Rezerwat stanowi fragment Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego – znajdziecie tu też inne rezerwaty, jak Diable Skały i jaskinia Diabla Dziura (oj dużo tych diabłów kręciło się w okolicy, a może i nadal się kręci).


Przy okazji warto zwiedzić Kościoły w Binarowej (na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO), w Bączalu Dolnym, cmentarze z I wojny światowej (o Łużnej pisaliśmy tutaj: http://wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com/aktualnosc/64 czy miasto Biecz (ale więcej o nim innym razem). Na koniec polecamy odpoczynek dla zmęczonych nóg w nad Jeziorze Rożnowskim.  O pięknych widokach pisać nie trzeba – jest ich mnóstwo. Sami zobaczcie: https://www.facebook.com/VisitCarpathia/posts/2282278805350093
Najlepiej wyruszyć z Jasła, Gorlic czy Nowego Sącza pomocą na trasie niech będzie nasza strona i aplikacja mobilna.
Więcej informacji na :
http://www.skamienialemiasto.pl/
https://tuitam.org.pl/skamieniale-miasto-pomysl-weekend/

 

Zdjęcie: By Jakub Rutana - Own work, CC BY-SA 3.0 pl,https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40440009