Karpacki Festiwal Wędrowca za nami!

W dniu 6-7 lipca Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska miało przyjemność zaprosić wszystkich do Sanoka w ramach imprezy „Karpacki Festiwal Wędrowca”. W ramach organizowanego przez nas wydarzenia promowaliśmy Karpaty, Euroregion oraz współpracę transgraniczną.

Pierwszy dzień to przede wszystkim obchody jubileuszu 25-lecia powstania Euroregionu Karpackiego. Z tej okazji spotkali się przedstawiciele niemal wszystkich krajów założycielskich Euroregionu, goście z Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii; zarówno przedstawiciele rządu, jednostek samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, a także wszyscy pasjonaci Karpat i przyjaciele Euroregionu. Wśród honorowych  gości byli mi.n  Adam Hamryszczak Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Peter Ďurček - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa, Posłowie na Sejm: Bogdan Rzońca i Piotr Uruski. Spotkanie miało miejsce na Zamku Królewskim w Sanoku. Było okazją do wspomnień, wymiany doświadczeń, a także uhonorowania osób najbardziej zasłużonych dla rozwoju Euroregionu. Nagrodziliśmy również zwycięzcę naszego konkursu  na POLSKO-SŁOWACKIE WYDARZENIE ROKU 2017 realizowane w ramach mikroprojektów, które otrzymała Aleja Tańca organizowana przez  Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Spotkanie uświetnił występ zespołu Tołhaje, prezentującego muzykę karpackiego pogranicza. Na koniec goście uczestniczyli w rozpaleniu watry karpackiej, która jest symbolem pamięci o ludziach, którzy odeszli, wspominaniem dawnych czasów, obudzeniem poczucia wspólnoty, przywołaniem tradycji. Ponad trzymetrowe ognisko zapłonęło nad Sanem w okolicach skansenu.

Drugi dzień to przede wszystkim polsko-słowackie spotkanie z turystyką pieszą, to zachęta do wędrówek po karpackich szlakach, a także promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Karpat.  We wspaniałej atmosferze i przy pięknej pogodzie prezentowaliśmy bogate dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

W ramach Festiwalu goście mogli uczestniczyć w 3 równorzędnie działających strefach. STREFA EDUKACYJNA to przede wszystkim warsztaty i prelekcje z blogerami turystycznymi, którzy zachęcali nas gorąco do podróżowania i poznawania świata, dzieląc się z nami swoją pasją.  Z Magdaleną Sitarz rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na górskich szlakach, Paweł Pabian zachęcał ludzi starszych do aktywności fizycznej i podróżowania na emeryturze, a Paulina Kawa-Zięba do rodzinnych wędrówek w górach. Z kolei Łukasz Łagożny zaprezentował doświadczenia ze swojego projektu  „Korona Ziemi” udowadniając, że wytrwałość i determinacja pozwala na spełnianie marzeń. Strefa edukacyjna to również liczne stoiska z karpackimi ofertami turystycznymi, szczególnie z polsko-słowackiego pogranicza. Swoje oferty zaprezentowali m.in. Prešovský i Košický samosprávny kraj, Województwo Podkarpackie (Szlak Green Velo, Program Interreg ), Powiat Rzeszowski i Przemyski, Gmina Zarszyn, LGD Dorzecze Wisłoka, Nadleśnictwa Baligród i Brzozów, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, PTTK Oddział Rzeszów, czy Elbrus Sklep Górski. Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska wraz z partnerem VUC Presov wspólnie prezentowało efekty mikroprojektów realizowanych w ramach projektów parasolowych zatwierdzonych z Programu Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020. Dodatkowo odwiedzający mogli uzyskać informacje nt Programu, wdrażania mikroprojektów oraz najbliższych naborów Na drugim stoisku Euroregionu Karpackiego z kolei prezentowany był projekt Wędrowanie bez plecaka zachęcający do turystyki pieszej w Karpatach i po polsko-słowackim pograniczu. Zwiedzający mogli otrzymać ciekawe materiały, które powstały w ramach projektu  m.in.  film promujący pogranicze, albumy wizerunkowe, ze zdjęciami  pogranicza polsko-słowackiego oraz nagrody za udziały w grach i zabawach tj. pudelka karpackie z mapami i gadżetami dla dzieci.

W tym dniu miała miejsce również Inaguracja Questu „Sanok Beksińskich” .  Niektórzy już przeszli szlak i znają hasło. A kto nie był warto zaplanować wyjazd do Sanoka i przejście szlakiem, po którym prowadzi sam Beksiński . ulotki z trasą i wytycznymi pozostają do Państwa dyspozycji w Centrum Informacji Turystycznej w Sanoku.

STREFA DZIECKA obejmowała przede wszystkim zabawy, animacje taneczne i zawody sportowe dla najmłodszych z licznymi nagrodami, w trakcie których dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności, pasje i rywalizować w przyjaznej atmosferze. Uruchomiona klinika dr Misia była hitem wśród maluchów, które  mogły zobaczyć i dowiedzieć się co robić przy skaleczeniach i wypadkach.

Festiwal to również STREFA KULTURY tj. liczne występy zespołów karpackich z Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier, warsztaty rękodzielnicze (zielarskie, garncarskie czy wyplatania wianków), a przede wszystkim liczne stoiska wystawiennicze z produktami regionalnymi (piękne rękodzieło lokalnych twórców czy przepyszne regionalne i ekologiczne wyroby), które były okazją do prezentacji niezwykłego dziedzictwa Karpat, zarówno kulturowego, jak i przyrodniczego.

W ramach wydarzenia odbyła się również konferencja poświęcona m.in. zmianom, jakie nastąpiły w Euroregionie w ciągu ostatnich 25 lat, przyszłym wyzwaniom i perspektywom na kolejne lata i szansom jakie one niosą dla rozwoju Karpat i współpracy międzypaństwowej.

Mamy nadzieję, że udział w Festiwalu przyniósł wszystkim wiele radości, a nasze wspólne spotkanie przyniesie wiele korzyści dla rozwoju społeczno-gospodarczego Karpat  i Marki Karpackiej „CARPATHIA” poprzez promocję turystyki w obszarach przygranicznych oraz zacieśnienie wzajemnej współpracy. Zachęcamy do spotkania z nami za rok.

Więcej zdjęć na naszych portalach na Facebooku

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska i  VisitCarpathia

pod linkami: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2163370220343321.1073741926.190767107603652&type=3 lub https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2153582444886397.1073741840.1607413176169996&type=3

 

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Zdjęcie: Bogusław Lorenc